Związek Pracodawców Firm Innowacyjnych To Growth wyraża zdecydowany sprzeciw wobec nowej interpretacji przepisów podatkowych dotyczących tak zwanego anonimowego wsparcia finansowego z darowizn pozyskiwanych przez internet, zaprezentowanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1031.2024.3.SR z dn. z 21.02.2025 r.) Opowiadamy się za utrzymaniem dotychczasowych regulacji i praktyki fiskalnej w tej sprawie, które nie nakładały na beneficjentów obowiązku wykazywania i opodatkowania anonimowych darowizn jako przychodu z innych źródeł.
W ocenie ZPFI obowiązujący przepis mówiący o tym, że dla darowizn i spadków otrzymanych od osób z III grupy podatkowej, czyli obcych – niespokrewnionych, kwota wolna wynosi 5733 zł od jednej osoby w okresie 5 lat jest jasny i nie wymaga nowej interpretacji. To na organie kontrolnym powinien spoczywać obowiązek jego egzekwowania, w tym nakładania określonych prawem sankcji jeśli został złamany.
Faktem jest, że znaczna liczba darowizn wpłacanych przez internet oraz brak podawania prawdziwych imion i nazwisk przez wpłacających korzystających z serwisów pośredniczących (np. finansowania społecznościowego), utrudnia kontrolę właściwym organom. Jednak takie zaprojektowanie przepisu przez ustawodawcę obciąża wyłącznie jego i nie powinno negatywnie wpływać na twórców internetowych, w tym streamerów i youtube’rów. Organy państwa, w skład których wchodzi także Krajowa Administracja Skarbowa, posiadają wszelkie narzędzia, aby skutecznie wywiązywać się ze swoich obowiązków – w końcu wszystkie wpłaty realizowane są ostatecznie przez system bankowy, który z założenia anonimowy nie jest.
Zdaniem ZPFI nowa interpretacja podatkowa wpłynie negatywnie nie tylko na wspomniane grupy beneficjentów wpłat (darowizn), ale przede wszystkim na całą rozwijającą się innowacyjną gospodarkę cyfrową kraju.
Nowa interpretacja wprowadza nieuzasadnione bariery dla przedsiębiorców działających w sektorze innowacyjnym, w tym dla twórców internetowych, streamerów i w ogóle osób korzystających z finansowania społecznościowego (crowdfundingu). Pozornie anonimowe, a de facto normalne realizowane przez system bankowy wpłaty są często jedyną formą wsparcia dla kreatywnych inicjatyw i start-upów, które nie posiadają jeszcze innych źródeł dochodu. Narzucenie obowiązku wykazywania ich jako opodatkowanego przychodu ograniczy rozwój tego sektora i doprowadzi do zmniejszenia liczby tego typu przedsięwzięć.
Dotychczasowe regulacje pozwalały na traktowanie anonimowego wsparcia jako darowizny, co stanowiło ugruntowaną praktykę fiskalną. Nagła zmiana interpretacji przez organy skarbowe wprowadza niepewność prawną i podważa zaufanie przedsiębiorców do stabilności systemu podatkowego. Przedsiębiorcy i twórcy muszą mieć możliwość planowania swoich działań w oparciu o przewidywalne regulacje, a zmiany w ich interpretacji powinny następować w sposób transparentny i konsultowany z zainteresowanymi środowiskami.
Nie mamy wątpliwości, że realizacja wspomnianej interpretacji podatkowej spowoduje odpływ twórców do szarej strefy lub innych jurysdykcji podatkowych oraz spowolni rozwój sektora gospodarki cyfrowej w Polsce. W czasach dynamicznych zmian technologicznych i cyfryzacji gospodarki kluczowe jest wspieranie nowych form działalności, a nie nakładanie na nie dodatkowych obciążeń.
Wobec powyższego Związek Pracodawców Firm Innowacyjnych To Growth apeluje do Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej o wycofanie się z nowej interpretacji i pozostawienie dotychczasowych zasad opodatkowania darowizn, w tym tych wpłacanych przez internet – zarówno bezpośrednio, jak i przez serwisy pośredniczące. Przejrzystość i stabilność przepisów podatkowych to elementy niezbędne do budowania silnego ekosystemu innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce.
Zachęcamy do otwartego dialogu z przedstawicielami sektora innowacji oraz uwzględnienia głosu przedsiębiorców w dalszych decyzjach dotyczących regulacji podatkowych.