Photo by Conny Schneider on Unsplash
Photo by Conny Schneider on Unsplash
Prawo o sztucznej inteligencji wchodzi w życie w UE

W lutym 2025 roku w Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać przepisy Rozporządzenia o Sztucznej Inteligencji (AI Act), mające na celu uregulowanie rynku AI w sposób zapewniający bezpieczny i etyczny rozwój technologii, z poszanowaniem praw podstawowych. Od 2 lutego 2025 roku zakazane jest używanie i wprowadzanie do obrotu systemów AI, które spełniają kryteria zakazanych praktyk. Za naruszenie tego zakazu grożą wysokie kary pieniężne, sięgające do 35 mln euro lub 7% rocznego światowego obrotu.

Zakazane praktyki obejmują m.in. wykorzystywanie technik podprogowych, manipulacyjnych lub wprowadzających w błąd, które mogą zniekształcać zachowanie osób i prowadzić do szkód. Zabronione jest również wykorzystywanie słabości fizycznej lub psychicznej osób, grupowanie ich na podstawie zachowań społecznych czy cech osobistych w sposób prowadzący do krzywdzącego traktowania, a także przeprowadzanie ocen ryzyka popełnienia przestępstwa wyłącznie na podstawie profilowania. Rozporządzenie zakazuje także tworzenia baz danych służących rozpoznawaniu twarzy poprzez nieukierunkowane pozyskiwanie wizerunków z internetu czy nagrań z telewizji przemysłowej.

Przepisy AI Act dotyczą zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, co oznacza, że muszą ich przestrzegać pracownicy sektora publicznego, obywatele oraz przedsiębiorcy. W związku z tym, wszystkie podmioty korzystające z systemów AI powinny upewnić się, że ich działania są zgodne z nowymi regulacjami, aby uniknąć potencjalnych sankcji.

Przeczytaj również

Podatek od dochodów kapitałowych szkodliwy dlaó

Związek Pracodawców Firm Innowacyjnych To Growth opowiada się za...

Skuteczny networking dla startupów

Postanowiliśmy podzielić się z founderami kilkoma dobrymi praktykami...

Czego oczekują polscy founderzy? Ankieta

Uelastycznienie przepisów dotyczących Prostej Spółki Akcyjnej...